INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

ul.Juliusza Ligonia 7, 40-036 Katowice, tel./fax (032) 251-71-04                                                                                

WYSTAWY


Zakłady cynkowe w Lipinach jako przykład dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska


Wystawa fotografii autorstwa Aleksandry Mrochen stanowiąca materiał dokumentacyjny dawnego wyposażenia hal produkcyjnych, walcowni. Materiał tym cenniejszy, iż od roku 1999 zakład znajduje się w likwidacji. Wystawa ma na celu uświadomienie młodzieży, że dziedzictwo to nie tylko piękna zabudowa architektoniczna miast, ale również zanikająca architektura przemysłowa. Materiały fotograficzne były prezentowane m.in. w: Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Świętochłowicach, w Hucie Batory S.A. w Chorzowie, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Czeladzi oraz Instytucie Ochrony Zabytków w Ostrawie.
Dane techniczne: 24 fotoramy o wymiarach 50x60 cm

Zabytki regionu w Twoim obiektywie


Coroczna wystawa prezentująca prace nagrodzone w górnośląskiej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży International Heritage Photographic Experience pt. Zabytki regionu w Twoim obiektywie. Wystawa eksponowana była w: Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Arki Bożka w Bytomiu, IV Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie, Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, Miejskim Ośrodku Kultury w Bieruniu, Pałacu Młodzieży w Katowicach, Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich, Skansenie Górniczym "Królowa Luiza" w Zabrzu, Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Czeladzi, Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej, Instytucie Ochrony Zabytków w Ostrawie, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Miejskim Domu Kultury w Koszęcinie.
Dane techniczne: 38 fotoram o wymiarach 50x60 cm
7 fotoram o wymiarach 40x50 cm
2 fotoramy o wymiarach 50x70 cm

Kapliczki przydrożne ziemi raciborskiej


Około 50 fotogramów stanowiących dokumentację fotograficzną zabytków małej architektury sakralnej ziemi raciborskiej. Prezentacji obiektów dokonano w podziale na miasto Racibórz oraz gminy: Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik. Materiał ilustruje stan sprzed powodzi w roku 1997. Wystawa prezentowana była w: Muzeum w Raciborzu, Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, Instytucie Mikołowskim, siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Krakowie, Domu Kultury "Podgórze" w Krakowie, Zespole Zamkowo-Parkowym w Żywcu, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Czeladzi, Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Głubczycach oraz Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Strzelcach Opolskich.
Dane techniczne: 46 fotoram 50x60 cm

Kamienice Raciborza


Wystawa fotograficzna prezentująca 30 wybranych obiektów architektonicznych miasta Raciborza. Zdjęcia wykonał Sylwester Wlaźlak. Prace prezentowane były w: Muzeum w Raciborzu, Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Strzelcach Opolskich oraz Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kędzierzynie-Koźlu.
Dane techniczne: 30 fotoram 20x30 cm

Śląska Riwiera


20 prac fotograficznych autorstwa Arkadiusza Goli. "Tak naprawdę to jest dziwna ziemia. Dla przybyszów kosmiczna, nieporównywalna z tym, co znają i do czego przywykli: brzydka, brudna, nieludzka w ogołoconych z zieleni zwałach i mętnych gliniankach. Bywa, że są tym krajobrazem zafascynowani, ale rzadko podejmują próbę nazwania swoich emocji, poprzestając na paru epitetach i okrzykach zdumienia. Dla miejscowych świat hałd jest tak zwyczajny, że niemal niezauważalny, bo hałdy są i trudno sobie wyobrazić, żeby ich nie było. Skoro jednak ten krajobraz wpisuje się w nasze życie, to jakoś go obłaskawiamy, przymykając oczy na zniszczenia, wypełzające z pustki." (Henryka Wach-Malicka) Prace prezentowano w: Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach oraz Muzeum Miasta Jaworzna.
Dane techniczne: 10 fotoram o wymiarach 70x100 cm

Wypożyczenie wystaw przez ŚCDK jest nieodpłatne. Wypożyczający zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich warunków ekspozycyjnych oraz do zorganizowania transportu.
Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wypożyczenia wystaw.


WYSTAWY OKOLICZNOŚCIOWE:

- Banderia Polonorum - wystawa z okazji 70. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do macierzy (1992).
- Droga Górnego Śląska do niepodległej Polski. 75 rocznica powrotu Górnego Śląska do macierzy (1997).
- Zanim znowu stała się Polska - wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.
- Rok 1922 na Górnym Śląsku - wystawa poświęcona 80. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.

ARCHWUM:

- Ratusz - symbol miasta - dokumentacja obiektów municypalnych województwa śląskiego. Wystawa stanowiła tło rozważań na temat współczesnej roli zabytkowych obiektów municypalnych.
- Dziedzictwo województwa śląskiego - wystawa pokazująca bogactwo kulturowe województwa (archeologia, sztuka, religia, zabytki techniki). Prace prezentowano w: Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu oraz Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Prudniku.
- Zabytki regionu w Twoim obiektywie - edycje:
I (1996)
II (1998)
III (1999)
IV (2000)
V (2001)
VI (2002)
VII (2003)
VIII (2004)
IX (2005)
X (2006)

Zbytkowe dworce kolejowe


www.katowickimodernizm.pl


Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił: Otwarty konkurs wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w roku 2010 przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Szczegóły na:
www.silesia-region.pl


Copyright 2007 by INTER-LAN Piotr Gawlik © Odwiedziło nas już: 746174 osób
www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl www.plusfakt.pl